Благовісник

Як вижити в умовах війни?

В останні роки економіку нашої країни, як і всього світу, накрила хвиля випробувань та потрясінь, до яких ми не були готові. Спочатку пандемія спричинила чимало переживань та незручностей, а згодом повномасштабне вторгнення Росії остаточно підірвало економіку України та спричинило у світі значну фінансову кризу.

І більшість із нас зіткнулася з втратою роботи, зменшенням доходів, шаленим зростанням цін. Люди втратили все, над чим працювали впродовж життя.

Як жити? Як прогодувати сім‘ю? Як пережити зиму? Ці хвилювання відомі всім, але потрібно жити й рухатися далі.

Я переконана, що потрібно приймати реальність такою, якою вона є. Багато речей неможливо змінити. Тож варто зосередити увагу й спрямувати сили на те, на що ми можемо впливати.

Так, у нас війна, але життя триває, тому потрібно працювати, шукати можливості, виходити за межі своєї професії (набувати інших компетенцій, перекваліфіковуватися, начатися новому) — і Господь завжди покаже вихід і не залишить нас без прибутку.

Мій улюблений текст зі Святого Письма надихає, коли приходять сумніви і страх: «Через те вам кажу: Не журіться про життя своє що будете їсти та що будете пити, ні про тіло своє, у що зодягнетеся. Чи ж не більше від їжі життя, а від одягу тіло? Погляньте на птахів небесних, що не сіють, не жнуть, не збирають у клуні, та проте ваш Небесний Отець їх годує. Чи ж ви не багато вартніші за них?» (Мт.6:25-26).

Раджу також оцінити й проаналізувати свої витрати. Маємо розуміти, що в житті бувають різні періоди. Під час кризи варто навчитися не витрачати кошти на зайві речі й акумулювати фінанси для необхіднішого (харчування, лікування, житла тощо).

Слова апостола Павла мене особисто завжди дисциплінують і мотивують: «Не за нестатком кажу, бо навчився я бути задоволеним із того, що маю. Умію я й бути в упокоренні, умію бути й у достатку. Я привчився до всього й у всім: насищатися й голод терпіти, мати достаток і бути в недостачі» (Фил.4:11-12).

Фінанси насправді відіграють важливу роль. Не можна недооцінювати їхній вплив. Ми повинні прагнути жити краще та, якщо це можливо, допомагати іншим зростати духовно й матеріально. Завдяки фінансам ми можемо робити багато добрих справ для Бога та Його Царства.

Але хибно думати, що гроші — це наша безпека. Моя молитва щодо цього: «...віддали Ти від мене марноту та слово брехливе, убозтва й багатства мені не давай! Годуй мене хлібом, для мене призначеним, щоб я не переситився та й не відрікся, і не сказав: Хто Господь? І щоб я не збіднів і не крав, і не зневажив Ім'я мого Бога» (Пр.30: 8-9).

Гроші не мають бути головною метою нашого життя! Гроші — це ресурс, інструмент, який допомагає досягати цілей, забезпечувати проєкти й потреби! Саме тому вони — впливова частина нашого життя, але не основна цінність.

Щодо цiнностей. Війна відкрила нашу сутність і показала, які ми. Якщо ми відверті з собою, то побачили себе справжніми й розуміємо, яке місце в нашому житті займає Бог, наскільки цінні для нас люди та чи віра наша справді непохитна.

У цей важкий час випробувань для всіх нас єдиною надією є Господь та Його Слово!

Марія ФЕДОРАНИЧ

"Благовісник", 4,2022